Suplementacja w ciąży, a wsparcie dietetyka ciążowego - Projekt zdrowie
Projekt Zdrowie Lublin Czechów
Umów się na wizytę

Suplementacja w ciąży, a wsparcie dietetyka ciążowego

Ciąża jest czasem, w którym zapotrzebowanie kobiety ulega znacznym zmianom – dieta w czasie trwania ciąży musi być szczególnie dobrze zbilansowana i różnorodna, a także wzbogacona w dodatkową suplementację, aby w jak najlepszym stopniu zadbać o zdrowie mamy i dziecka. Podczas wizyt u dietetyk ciążowego, takiego jak Monika Popik z gabinetu Projekt Zdrowie Lublin Czechów dobierana jest kaloryczność wszystkich dań do zaawansowania ciąży.

Walka z mitami – dietetyk ciążowy Lublin

Wokół ciąży narosło wiele mitów! Najpopularniejszy, czyli “jeść za dwoje” daje przyzwolenie na spełnianie przeróżnych zachcianek kobiety ciężarnej, również tych niezdrowych oraz jedzonych w ogromnych ilościach! Niestety, większa ilość przetworzonych produktów oraz nadmierny przyrost kilogramów w trakcie ciąży nie wróży nic dobrego! Dlatego właściwszym będzie stwierdzenie, że kobieta w ciąży powinna JEŚĆ DLA DWOJGA, gdyż swoim odżywianiem warunkuje nie tylko swoje zdrowie, ale również rozwój dziecka i jego zdrowie.

Zapotrzebowanie kaloryczne podczas ciąży

W zależności od trymestru, zmianie ulega zapotrzebowanie kaloryczne kobiety. Warto wówczas swoje posiłki skonsultować ze specjalistą – dietetykiem ciążowym, który pomoże w zdrowy sposób zwiększyć ilość spożywanych dziennie kilokalorii. Prawidłowy przyrost masy ciała w trakcie ciąży dla kobiety o prawidłowym BMI to około 10-14 kg; zmienia się to jednak w przypadku występowania niedowagi lub nadwagi i otyłości. Nadmierna masa ciała w trakcie ciąży jest związana z licznymi powikłaniami, zarówno u matki, jak i u noworodka. Zwiększa ona ryzyko cukrzycy ciążowej, nadciśnienia, żylaków i hemoroidów. Co więcej – często u kobiet z nadwagą występuje również osłabienie mięśni i stawów, co skutkuje problemami z przebiegiem naturalnego porodu. Ciąża kobiety otyłej jest związana również z ryzykiem przedwczesnego porodu lub poronienia.

Pomoc dietetyka ciążowego podczas prowadzenia ciąży

Podczas ciąży warto opierać się o racjonalny sposób żywienia, uwzględniając indywidualne zapotrzebowanie na białka, tłuszcze, węglowodany oraz błonnik pokarmowy. Jadłospis ciężarnej kobiety powinien być również bogaty w witaminy i minerały. Warto na ten czas ograniczyć produkty wysoko przetworzone, takie jak: ciasta, słodycze czy fast foody. Nie dostarczają one wartościowych produktów, często jedynie puste kalorie. Są również produkty, które z diety ciężarnej powinny być całkowicie wykluczone, czyli m.in. surowe mięso, ryby i jaja (np. W tatarze lub sushi), wątróbka, nieumyte owoce i warzywa, a także alkohol.

O suplementację kobiety ciężarnej powinien zadbać lekarz prowadzący oraz dietetyk ciążowy: zgodnie z aktualną wiedzą, kobiety w ciąży powinny suplementować: kwas foliowy, witaminę D, jod, kwasy omega (DHA) oraz żelazo.

 

Komu
pomagamy

Nasi partnerzy